Paroda „Nikolajus Rerichas ir Latvija“

Rerichas paroda info2017 m. vasario 2 – kovo 12 d. Vilniaus paveikslų galerijoje

Nikolajaus Rericho (1874–1947) vardas gerai žinomas visame pasaulyje. Sankt Peterburgo imperatoriškosios dailės akademijos absolventas buvo vienas iš Rusijos meninį gyvenimą pakeitusio judėjimo „Meno pasaulis“ lyderių. Istorinių paveikslų autorius, teatro dailininkas, pedagogas, filosofas, mokslininkas, keliautojas, kaip ir dauguma iškiliausių sidabro amžiaus menininkų, buvo priverstas emigruoti. Jam teko gyventi Suomijoje, Švedijoje, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, JAV. Tačiau jo svajonė ir gyvenimo misija buvo Centrinė Azija ir jos unikali kultūra, ekspedicijos po Tibetą, Indiją, Kiniją, Mongoliją, Sibirą, Japoniją, kompleksiniai šių šalių kultūros tyrimai. Tačiau kad ir kur būdamas, N. Rerichas niekada neprarado ryšių su jo protėvių žeme Latvija. Iš čia ir atvyko beveik visi šios parodos eksponatai. Tai paveikslai iš Latvijos nacionalinio dailės muziejaus ir „Rygos biržos“ dailės muziejaus, knygos, archyviniai dokumentai iš Latvijos Rericho draugijos, protėvių paveikslai iš Liepojos muziejaus. N. Rericho ryšius su Lietuva primena keli eksponatai iš Lietuvos dailės muziejaus ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos.

Parodą sudaro keturios dalys: tai paties dailininko ir jo sūnaus Sviatoslavo paveikslai, eksponatai iš Latvijos Rericho draugijos, Liepojos muziejaus medžiaga apie N. Rericho sąsajas su Latvija ir latvių dailininkų, N. Rericho bendramokslių iš Dailės akademijos bei jo mokinių latvių Sankt Peterburge kūriniai. Tačiau svarbiausia parodoje, žinoma, paties dailininko atrinkti ir Latvijai 1937 m. iš Indijos atsiųsti paveikslai. Siuntinys iš Himalajų vakaruose esančio miesto Kulu buvo skirtas Latvijos Rericho draugijai.

Parodos atidarymas – vasario 2 d., ketvirtadienį, 16 val. (Lietuvos dailės muziejus, Didžioji g. 4, LT-01128 Vilnius)

Daugiau informacijos: http://www.ldm.lt/paroda-nikolajus-rerichas-ir-latvija/